Лицензионная АВК-5 ред. 3.3.0. от производителя (7200 грн. с НДС на 2 П.К.)
.
Бесплатно установка, обучение, обновление, консультации, обслуживание.
Нові надходження ДБН та ДСТУза 2017 рік


ФОП & працівниця-сумісник: хто та в який спосіб виплачує допомогу по вагітності та пологах<br>Статті від 07.11.2017 <P ALIGN=CENTER>Журнал "Довідник кадровика"

ФОП & працівниця-сумісник: хто та в який спосіб виплачує допомогу по вагітності та пологах

АКТУАЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:

Хто має право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності?
Що є підставою для надання таких виплат?

 

СИТУАЦІЯ

У лікарні працює юрисконсульт за сумісництвом, яка одночасно є ФОП. Ця працівниця надала ЛН у зв'язку з вагітністю та пологами. У лікарняному зазначено місце роботи як ФОП та її адреса. У Фонді соціального страхування України (далі - Фонд) працівниці відмовили в оформленні допомоги. У лікарні їй було оформлено відпустку в зв'язку з вагітністю та пологами відповідно до цього ЛН, але Фонд відмовив у виплаті, пояснюючи це тим, що потрібно оформити допомогу відповідно до копії ЛН. Як правильно оформити оплату такої відпустки працівниці та хто повинен завірити копію ЛН? Чи правомірно відмовив Фонд у першому зверненні ФОП?

ВИРІШЕННЯ

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону № 1105 матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), призначають та надають за основним місцем роботи (крім допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомоги по вагітності та пологах, які надають за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України).

Підставою для надання зазначених виплат згідно з ч. 1 ст. 31 Закону № 1105 є виданий у встановленому порядку ЛН, а в разі роботи за сумісництвом - копія ЛН, засвідчена підписом керівника та печаткою за основним місцем роботи.

Щодо призначення матеріального забезпечення ФОП, то в ч. 3 ст. 19 Закону № 1105 зазначається, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно (займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, зокрема члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду згідно із законом. Відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону № 1105 добровільно застрахованим особам призначення та виплата матеріального забезпечення, а також надання соціальних послуг за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності здійснюються робочим органом Фонду за місцем здійснення їх обліку як страхувальників.

Таким чином, ми маємо два порядки оформлення та призначення допомоги по вагітності та пологах та допомоги по тимчасовій непрацездатності, а саме:

- для осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту);

- для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно (зокрема, зареєстровані як ФОП).

Тобто ключовим критерієм для визначення, хто та в який спосіб надаватиме матеріальне забезпечення, є визначення основного місця роботи застрахованої особи.

Нині жодним нормативно-правовим актом чітко не визначено, яке місце роботи вважати основним для особи, яка працює на умовах трудового договору (контракту) і в той же час здійснює підприємницьку діяльність як ФОП.

Проте п. 1.1 Інструкції № 58 визначено, що трудові книжки ведуться тільки за місцем основної роботи. Відтак є всі підстави вважати, що те місце роботи, де знаходиться трудова книжка людини, - її основне місце роботи.

Водночас внесення до трудової книжки запису про те, що особа займається підприємницькою діяльністю, або ж ведення трудової книжки безпосередньо цією особою, Інструкцією № 58, а також іншими нормативно-правовими актами не передбачено.

Варто пам'ятати, що відповідно до п. 2.14 Інструкції № 58 роботу за сумісництвом, яку оформлено в установленому порядку, у трудовій книжці зазначають окремим рядком. Запис відомостей про роботу за сумісництвом провадить власник або уповноважений ним орган за бажанням працівника.

Тобто прийняти особу на роботу за сумісництвом роботодавець має право винятково за умови, що така особа вже перебуває у трудових відносинах із іншим роботодавцем та працює на умовах трудового договору (контракту) за основним місцем роботи.

З огляду на викладене вище, неправильно оформлені трудові відносини, тому що підприємницьку діяльність не можна вважати основним місцем роботи працівниці.

Тому, аби працівниця отримала допомогу по вагітності та пологах, необхідно правильно оформити документи про прийняття її на роботу (прийняти її на роботу за основним місцем роботи). При цьому необхідно не просто звільнити та прийняти знову, а саме відкоригувати документи, якими було оформлено працевлаштування працівниці.

Якщо цього не зробити, то для оформлення допомоги по вагітності та пологах така працівниця має подати на оплату не ЛН, а його копію, завірену підписом керівника та печаткою з її основного місця роботи. Враховуючи, що як ФОП вона завірити вказану копію не може, а іншого роботодавця, окрім вказаного підприємства у неї нема, ніхто копію лікарняного їй не завірить, тому в такого підприємства не буде підстав для призначення та надання їй допомоги по вагітності та пологах.

Щодо надання допомоги по вагітності та пологах ФОП безпосередньо органами Фонду, можна стверджувати, зокрема, що статтею 30 Закону № 1105 визначено, що допомогу по тимчасовій непрацездатності та допомогу по вагітності та пологах надають за основним місцем роботи найманого працівника, а також за місцем його роботи за сумісництвом, то туди такий працівник і повинен звертатися в першу чергу. Оскільки підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах є виданий в установленому порядку ЛН (ст. 31 Закону № 1105), для отримання зазначених виплат необхідно подати оригінал ЛН, після чого для звернення до Фонду у ФОП не буде підстав.

У разі коли ФОП, яка також працює за трудовим договором, вирішить звернутися з оригіналом ЛН не до роботодавця, а до Фонду, то її, керуючись листом № 04-29-2507, за отриманням матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема допомоги по вагітності та пологах, направлять на основне місце роботи.

ВИСНОВОК

Отже, у наведеній ситуації необхідно внести виправлення в документи працівниці, якими оформлено працевлаштування: наказом по підприємству внести зміни до наказу про прийняття на роботу, у якому вказати, що особа приймається на основне місце роботи. Після цього отримати від неї оригінал ЛН. На підставі отриманого ЛН призначити працівниці допомогу по вагітності та пологах і лише після цього подати до Фонду заяву-розрахунок, отримати фінансування та провести виплату зазначеного матеріального забезпечення.

НОРМАТИВНО-ПРАВОВІ АКТИ. УМОВНІ СКОРОЧЕННЯ

Закон № 1105 - Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV.

Інструкція № 58 - Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 року № 58.

Лист № 04-29-2507 - лист Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності "Щодо виплати допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі, якщо особа одночасно займається підприємницькою діяльністю та працює за трудовим договором" від 17 грудня 2008 року № 04-29-2507.

ЛН - листок непрацездатності.

ФОП - фізична особа - підприємець.

02.09.2017
Журнал "Довідник кадровика"

Тексты нормативных документов см. в справочной системе
"Юрист+Закон" 70 грн (возможна работа и обновление на USB-flash-накопителе без установки на компьютер).
044-3316318, 050-3305400, 063-1526127, 068-2017762

авк3 авк5 авк-5 официальный сайт предоставляет обновление скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 созидатель
авк3 авк5 авк-5 3.1.1 ключ таблетка
авк3 авк5 авк-5 3.1.5 ключ
авк3 авк5 авк-5 3.1.6 ключ
авк3 авк5 авк-5 группа поддержки
авк3 авк5 авк-5 скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 3.1.0 скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 3.1.1 скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 3.1.5 скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 3.1.6 скачать бесплатно